Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Franca kundërshtoi ashpër hapjen e negociatave për anëtarësim në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë
Bashkimi Evropian

Franca kundërshtoi ashpër hapjen e negociatave për anëtarësim në BE të Shqipërisë dhe Maqedonisë

Liderët e Bashkimit Evropian kanë zhvilluar një debat të gjatë deri në orët e para të mëngjesit të së premtes, duke mos arritur në një marrëveshje mbi nisjen e bisedimeve mes Shqipërisë. Maqedonisë së Veriut dhe BE, për shkak të vetos të vendosur nga Franca. Në një paraqitje të parë para gazetarëve mëngjesin e sotëm, kryeministri i Letonisë, Krisjanis Karins, deklaroi se sot nuk do të ketë vendim për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.   Ai tha se jo të gjitha vendet janë dakord për hapjen e negociatave me dy vendet ballkanase. Të njëjtën deklaratë e bëri edhe kryeministri i Luksemburgut, Xavier Bettel që konfirmoi se nuk pritet të ketë ndonjë vendim ditën e sotme. Ndryshe. presidenti francez Emmanuel Macron kundërshtoi ashpër hapjen e negociatave për anëtarësimin, duke mbizotëruar ndaj liderëve të tjerë, përfshirë gjermanen Angela Merkel dhe Presidentin e Këshillit Evropian, Donald Tusk.

Kontrolloni gjithashtu

Ish-komandanti për Moral i ZON, Fehmi Mujtota i kujton të rënët më 17 dhe 18 janar 1999 si dhe komandantin Ahmet Kaçiku

Ish-komandanti për Moral i ZON, Fehmi Mujtota i kujton të rënët më 17 dhe 18 janar 1999 si dhe komandantin Ahmet Kaçiku

Ish-komandanti për Moral dhe Politikë i Zonës Operative të Nerodimes, Fehmi Mujtota përmes një postimi ...