Gazeta autoritative “Le Monde” shkruan se sulmi Banjskë të Kosovës ishte i frymëzuar nga rasti i Krimesë në Ukrainë

Gazeta autoritative franceze “Le Monde” shkruan se sulmi i komandove serbe në fshatin Banjskë të Kosovë,s ishte i frymëzuar nga rasti i sulmit të Rusisë në Krime të Ukrainës. Kjo gazetë i ka kushtuar një artikull të sulmit të armatosur të grupeve terroriste serbe kundër Policisë së Kosovës në pjesën veriore të vendit. “I stërarmatosur, i veshur pa shenja, si forcat ruse gjatë aneksimit të gadishullit ukrainas në vitin 2014, një komando serbe tentoi në fund të shtatorit të sulmonte veriun e këtij territori ballkanik me shumicë shqiptare. Vetëm vrimat e plumbave në disa dritare dhe portat e thyera të manastirit ortodoks që shikon nga ky fshat modest në veri të Kosovës mbajnë ende gjurmët e përleshjeve të dhunshme të shpërthyera atje më 24 shtator nga një komando serbë të armatosur rëndë” shkruan në mes tjerash në artikullin e gazetës autoritative franceze “Le Mond”.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Komunitetet janë pasuri për Kosovën, i dimë sfidat që ekzistojnë për bashkëqytetarët tonë romë, ashkali dhe egjiptianë

Kryeministri i Kosovës dhe kryetar i Vetëvendosjes, Albin Kurti, sfidon dhe përçmon opozitën për zgjedhjet e ardhshme

Kryeministri i Kosovës dhe kryetar i Vetëvendosjes, Albin Kurti, sfidon opozitën për zgjedhjet e ardhshme. …