Gjashtë aeroplanë turq kanë fluturuar përmes ishujve grekë në lindje të vendit duke alarmuar flotën ajrore greke
An F-16 Fighting Falcon of the Turkish Air Force (Türk Hava Kuvvetleri) takes off on a sortie from Third Air Force Base Konya, Turkey during Exercise Anatolian Eagle. Royal Air Force Typhoons from XI Squadron, based at RAF Coningsby are taking part in Exercise Anatolian Eagle working alongside the Turkish Air Force at 3rd Air Force Base Konya, Turkey. The two week multi-national complex air exercise provided the opportunity for the RAF to train jointly with the Turkish Air Force aiming to increase interoperability in the event of contingency operations. Also taking part in the exercise are Jordanian, Omani, Qatari and Spanish Air Forces.

Gjashtë aeroplanë turq kanë fluturuar përmes ishujve grekë në lindje të vendit duke alarmuar flotën ajrore greke

Gjashtë aeroplanë  turq kanë fluturuar përmes ishujve grekë në lindje të vendit duke alarmuar flotën ajrore greke gjatë mëngjesit të sotëm, raportojnë mediat vendore. Sipas tyre ishin 3 formacione F-16 turke, që  kanë kryer shkelje të vazhdueshme të Forcave ajrore të  Athinës si dhe fluturime nga territori grek. Tre minuta më vonë, dy çiftet e tjera fluturuan mbi të njëjtët ishujt. Sipas grekëve, fluturimi i avionëve turq sipër ishujve të tyre është një veprim që përsëritet dhe përbën një shkelje të rëndë të ligjeve ndërkombëtare. Tensionet mes dy vendeve vijojnë të mbeten të larta, që prej konfliktit të tyre lidhur me mosmarrëveshjet për ujërat territoriale, të cilat i pretendon Greqia si të vetat.

Kontrolloni gjithashtu

110 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë po përkujtohet me aktivitete të ndryshme

110 vjetori i Pavarësisë së Shqipërisë po përkujtohet me aktivitete të ndryshme. Për ta shënuar …