Haradinaj: Regjimi serb po sillet si viktimë, ky është turpi i drejtësisë

Haradinaj: Regjimi serb po sillet si viktimë, ky është turpi i drejtësisë

Anëtari i Kryesisë së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka përkujtuar masakrën në fshatin Qyshk, duke kërkuar që përgjegjësit të marrin dënimin e merituar. Ai ka thënë se regjimi serb i cili ka kryer krime barbare në Kosovë, në vend që të ndëshkohet po sillet si viktimë. Sipas Haradinajt, ky është turpi i drejtësisë. “Kur i shohim për së afërmi vuajtjet dhe sakrificën e popullit tonë, me theks të veçantë masakrat barbare të kryera nga pushtuesi serb mbi fshatin Qyshk, ku u vranë dhe u masakruan 53 dëshmorë e martirë. Në të njëjtën ditë në fshatin Zahaq u vranë 36 dhe u zhdukën 4, në Llabjan 14 u vranë dhe u zhduken 2 ndërsa në Pavlan u vranë plot 14 veta. Këto janë dëshmi se çfarë krime barbare kishte kryer regjimi serb që sot po sillen si viktimë. Ky është edhe turpi i drejtësisë, dhe besoj që herët a vonë përgjegjësit do të marrin dënimin e merituar. Lavdi dhe respekt për këtë sakrificë që pak popuj e kanë përjetuar”, ka shkruar Daut Haradinaj në një postim të tij.

Kontrolloni gjithashtu

Shaip Kamberi

Shaip Kamberi nuk ka arritur të fitojë mandatin e deputetit në Kuvendin e Serbisë pas rivotimit që u bë në Tërnoc

Koalicioni i Shqiptarëve të Luginës ka marrë vetëm 598 vota, ndërkaq Kamberit i duheshin së …