Ramush Haradinaj

Haradinaj: Të shtunën protestë masive në Prishtinë kundër Qeverisë, zgjedhjet në vjeshtë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, është cituar të ketë deklaruar se protesta e së shtunës do të jetë edhe më e madhe, sesa protesta e 9 janarit dhe se ajo e 17 shkurtit. Presioni për dorëheqje ndaj Qeverisë  do të rritet dhe më shumë, ndërsa zgjedhjet do të mbahen në vjeshtë.   Në intervistën dhënë “Zërit” ai e konsideron të dhimbshëm faktin, që nuk ka vazhduar presioni i filluar me protesta të organizuara nga blloku opozitar: “Vetëvendosje”, AAK dhe “Nisma”, por lufta po vazhdon e ndarë. Mirëpo, ai shprehet i bindur se presioni për dorëheqje ndaj Qeverisë “Mustafa” do të rritet dhe se zgjedhjet e parakohshme parlamentare do të mbahen në vjeshtën e këtij viti. Haradinaj  gjithashtu ka thënë se do të ishte mirë që të shfrytëzohet koha për t’u korrigjuar gabimet në Marrëveshjen për Demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, në të kundërtën, sipas tij, kjo Marrëveshje nuk kalon në Kuvend.

Kontrolloni gjithashtu

Besnik Tahiri

Besnik Tahiri, konsideron se Qeveria e Kosovës gjyqësorin e konsideron një degë të veten politike

Kryetari  i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, konsideron se Qeveria e Kosovës gjyqësorin e …