KEK
Fillimi / Lajmet / Ibrahim Gashi: 23 vite më parë ra për të mos vdekur kurrë heroi i kombit, Ymer Alushani
Petrit Gashi: 23 vite pa kryeheroin, Ymer Alushani

Ibrahim Gashi: 23 vite më parë ra për të mos vdekur kurrë heroi i kombit, Ymer Alushani

Sot janë bërë 23 vite nga rënia e dëshmorit Ymer Alushani – komandant “Voglushi”. Ai ka vdekur heroikisht në betejën e lavdishme të Grykës së Llapushniku Në këtë përvjetor, komandant Voglushin e ka kujtuar shoku i tij, profesori  universitar historisë, Ibrahim Gashi. “Sot, 23 vite më parë, në betejën e lavdishme të Grykës së Llapushniku ra, për të mos vdekur kurr, heroi i kombit Ymer Alushani – komandant Voglushi.  E konsideroj nderë dhe fat që isha një nga shokët e tij në ato ditë të lavdishme të historisë! Përulemi përjetësisht në ndërim të heroizmit të “Luanit të Grykës” dhe gjithë dëshmorëve të lirisë! LAVDI!”, ka shkruar Gashi.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Kosova nuk ka çfarë të fsheh nga paslufta kemi qenë nën administrimin ndërkombëtarë

Albin Kurti ka mohuar se Qeveria e Kosovës është e gatshme të hapë arkivat e UÇK-së, pavarësisht çka kishte thënë më parë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka mohuar se Qeveria të cilën ai e drejton është ...