MIT
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Janija Ivanusha: Tërheqja e njohjes së pavarësisë së Kosovës është një proces real brenda Bashkimit Evropian
BE i kërkon Kosovës t’i dëshmojë përpjekje në sundimin e ligjit, migracionit dhe sigurisë për ta fituar liberalizimin

Janija Ivanusha: Tërheqja e njohjes së pavarësisë së Kosovës është një proces real brenda Bashkimit Evropian

Deputeti slloven, nënkryetar i Partisë Kombëtare Sllovene, Janija Ivanusha beson se tërheqja e njohjes së pavarësisë së Kosovës është një proces real brenda Bashkimit Evropian. Ai  thotë se së shpejti miratohet rezoluta për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Kosovës, ndërsa shton se edhe vendet e tjera po e bëjnë të njëjtën. “Ne shpresojmë që të miratojmë udhëzime të reja për heqjen e pavarësisë së Kosovës, pasi disa vende e kanë bërë këtë tashmë, ndërsa disa tjera po planifikojnë ta bëjnë”, përfundoi ai, shkruan Tanjug.  Ivanusha gjatë qëndrimit në Beograd ka theksuar se udhëheqja e re e Bashkimit Evropian, pas zgjedhjeve të majit, do të shqyrtojë drejtimin e lëvizjes së saj të re. Deputeti slloven përfundon se çështja e Kosovës është e rëndësishme sepse ka pasur drejtime të reja në politikën evropiane.

Kontrolloni gjithashtu

Elezi: Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është i gatshëm për përgatitjen e zgjedhjeve

Zyrtar të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve kanë thënë se KQZ-ja është e gatshme për organizimin ...