Fillimi / Lajmet / Joe Biden: Nëse negociatat me Iranin dështojnë do të jemi të përgatitur t’i drejtuar opsionet e tjera
Joe Biden: Nëse negociatat me Iranin dështojnë do të jemi të përgatitur t’i drejtuar opsionet e tjera

Joe Biden: Nëse negociatat me Iranin dështojnë do të jemi të përgatitur t’i drejtuar opsionet e tjera

Kryetari i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden i tha kryeministrit izraelit Naftali Bennett se në raport me Iranin ai e ka vënë “diplomacinë në rend të parë” në përpjekjen për të frenuar programin bërthamor të Iranit, por nëse negociatat dështojnë, ai do të ishte i përgatitur t’i drejtohej opsioneve të tjera. Biden dhe Bennett mbajtën takimin e tyre të parë në Shtëpinë e Bardhë. Takimi ishte planifikuar për të enjten (26 gusht) mirëpo ai u shty për të premten për shkak të situatës në Kabul të Afganistanit dhe sulmit vetëvrasës nga militantët e grupit ekstremist Shteti Islamik që la të vdekur mbi 100 persona përfshirë 13 amerikanë. Biden tha se ai dhe Bennett diskutuan “kërcënimin nga Irani dhe angazhimin për të siguruar që Irani të mos zhvillojë kurrë një armë bërthamore”.

Kontrolloni gjithashtu

Joe Biden: Agjenda ime nuk është kundër Rusisë apo dikujt tjetër, por është për Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Presidenti amerikan Joe Biden paralajmëron Rusinë për Ukrainën

Kryetari amerikan, Xho Bajden,  u zotua se do ta bëjë shumë të vështirë për kryetarin ...