MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka kualifikuar si drastike kritikën e Emmenuel Macron-it kundër NATO-s
Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka kualifikuar si drastike kritikën e Emmenuel Macron-it kundër NATO-s

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka kualifikuar  si drastike kritikën e Emmenuel Macron-it ndaj NATO-s, i cili  tha se Aleanca e Atlantikut Verior ndodhet në prag të vdekjes. për shkak të mungesës së koordinimit dhe paparashikueshmërisë së Shtëpisë së Bardhë. Këndvështrimi im rreth bashkëpunimit brenda NATO-s nuk është ky. Mendoj se nuk është e nevojshme një goditje kaq e rëndë, tha Merkel në një konferencë të përbashkët për mediat me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg,  në Berlin. Lidhur me këto deklarata, reagoi edhe Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, i cili e quajti NATO-n aleancën më të rëndësishme ushtarake në historinë e njerëzimit. Edhe Pompeo ndodhet në Gjermani për festimet e 30-vjetorit të shembjes së Murit të Berlinit. Ndërkohë, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, i quajti “fjalë të arta” deklaratat e Macronit lidhur me NATO-n. Përçarja në mesin e vendeve më të forta dhe kryesore të NATO-s pritet me ngazëllim në Rusi, meqë Kremlini zyrtar pretendon ta shtrijë jo vetëm ndikimin   por edhe sundimin në ish vendet e Evropës e Ballkanit,  të cilat dikur ishin në përbërje të Bashkimit Sovjetik.

Kontrolloni gjithashtu

MKRS bëhet gati për t'u zhvendosur në objekt privat, për t'ia liruar objektin Presidencës, punëtorët shprehen kundër

MKRS do të zhvendoset në objekt privat, për t’ia liruar objektin Presidencës, punëtorët shprehen kundër këtij veprimi

Protestat e punëtorëve të Ministrisë së Kulturës kundër zhvendosjes së administratës së kësaj ministrie nga ...