mbpzhr 2018
kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Katie Caba: Nuk mendojmë se gjetja e një kufiri etnik është zgjidhja më e mirë për arritjen e një marrëveshjeje
Katie Caba: Nuk mendojmë se gjetja e një kufiri etnik është zgjidhja më e mirë për arritjen e një marrëveshjeje

Katie Caba: Nuk mendojmë se gjetja e një kufiri etnik është zgjidhja më e mirë për arritjen e një marrëveshjeje

Ambasadorja e Kanadasë në Serbi, Katie Caba ka thënë se vendi i saj e mbështet dialogun Prishtinë – Beograd. Ajo ka thënë se dialogu Kosovë – Serbi është një hap i rëndësishëm drejt stabilitetit dhe sigurisë rajonale. “Ne shpresojmë që ky proces të përfundojë sa më shpejtë që të jetë e mundur. Sa i përket demarkacionit nga perspektiva e dikujt që vjen nga një vend multikulturor dhe ne nuk mendojmë se gjetja e një kufiri etnik është domosdoshmërisht zgjidhja më e mirë për arritjen e një marrëveshjeje”, është shprehur Caba.  Sipas saj, krijimi i një linje të re ndarëse për të pasur komunitete etnikisht më të pastra nuk do të nuk është një hap logjik që çon përpara. Caba ka shtuar se marrëveshja mes dy vendeve ofron mundësinë për bashkim e Serbisë me BE-në.

Kontrolloni gjithashtu

Ne e dimë sesa i rëndësishëm është të jetuarit në një mjedis paqësor, tha kryetari Thaçi në Forumin e Parisit

Ne e dimë sesa i rëndësishëm është të jetuarit në një mjedis paqësor, tha kryetari Thaçi në Forumin e Parisit

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në seancën plenare të Forumit të Paqes ...