kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
MIT
valamobile
Fillimi / Lajmet / Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ngritur sot kallëzim penal ndaj kryetarit Thaçi dhe kryekuvendarit Veseli
Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ngritur sot kallëzim penal ndaj kryetarit Thaçi dhe kryekuvendarit Veseli

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti ngritur sot kallëzim penal ndaj kryetarit Thaçi dhe kryekuvendarit Veseli

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti ka ngritur kallëzim penal ndaj kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi. Kurti këtë e ka bërë për siç po pretendon ai shpifjet që i kanë bërë Thaçi e Veseli në seancën gjyqësore për “Syrin e Popullit”. Sipas Kurtit, Thaçi e Veseli kanë bërë deklarime të rrejshme. “Me rastin e kallëzimit penal, këtu në prokurorinë Themelore në Prishtinë – Departamentin për Krime të Rënda kundër Presidnetit të Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi dhe kundër kryeparlamentarit, Kadri Veseli. Ne këtë kallëzim penal po e bëjmë sot duke pasur parasysh deklarimet e rrejshme nën betim që këta dy i kanë bërë me datën 28 dhjetor të vitit të kaluar në procesin gjyqësorë, kundër të ashtuquajturit organizatë Syri i Popullit, me rastin e sublimit që kanë bërë këta dy krerë institucionesh kundër Glaukut, meje dhe Sadri Ramabajës”, ka thënë Kurti.

Kontrolloni gjithashtu

KMDLNJ: Gjatë periudhës 2000-2002 është bërë Kallëzim për masakrën e Dubravës në Tribunalin e Hagës, por nuk u trajtuar

KMDLNJ: Kallëzimi Penal për masakrën e Dubravës i bërë në Tribunalin e Hagës, nuk është trajtuar asnjëherë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave të Lirive të Njeriut ka thënë se gjatë periudhës ...