KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari amerikan, Joe Biden e paralajmëron Rusinë se do të përballet me pasoja “të fuqishme dhe kuptimplota”
Kryetari amerikan, Joe Biden e paralajmërim për Rusinë se do të përballet me pasoja “të fuqishme dhe kuptimplota”

Kryetari amerikan, Joe Biden e paralajmëron Rusinë se do të përballet me pasoja “të fuqishme dhe kuptimplota”

“Amerika është kthyer dhe demokracitë janë bashkuar për të përballuar sfidat e së ardhmes”. Kështu u shpreh presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, duke folur para trupave në Forcën Ajrore Mbretërore Mildenhall në Angli, baza ajrore që mbështet operacionet e aviacionit amerikan. Kryetari i Amerikës, Joe Biden, ka nisur kështu udhëtimin e tij të parë zyrtar jashtë vendit me një paralajmërim për Rusinë se do të përballet me pasoja “të fuqishme dhe kuptimplota” nëse përfshihet në “veprimtari të dëmshme”. Kryetari e bëri të qartë qëllimin e tij për të forcuar lidhjet me aleatët e SHBA-së, pas marrëdhënieve të tensionuara nën administratën Trump. Ai shpjegoi se kur të takohet me udhëheqësit e vendeve të NATO-s në Bruksel ai do të riafirmojë angazhimin e SHBA-së për nenin 5 mbi mbrojtjen e ndërsjellë. Një angazhim që Donald Trump nuk e kishte konfirmuar publikisht katër vjet më parë. Angazhimi amerikan ndaj Aleancës Atlantike është shumë i fortë, tha Biden, por theksoi nevojën për të modernizuar organizatën dhe aftësitë e saj në sektorin kibernetik. Për të përshkruar më tej pozicionin e Shteteve të Bashkuara në skenën ndërkombëtare, mendoi kreu i Pentagonit, Lloyd Austin, i cili nënshkroi një direktivë të brendshme për të përqendruar përpjekjet e Departamentit të Mbrojtjes në përballjen me Kinën si sfidën numër një të vendit.

Kontrolloni gjithashtu

Vlora Çitaku: Kushdo që thotë që UÇK nuk është në Hagë, por janë individët, gabon rëndë, sepse atje është UÇK-ja

Vlora Çitaku: Kushdo që thotë që UÇK nuk është në Hagë, por janë individët, gabon rëndë, sepse atje është UÇK-ja

Ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, ka thënë se është gabim i rëndë të ...