MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
akp deri me 5 maj
valamobile
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është pritur në takim nga kryekuvendari japonez, Oshima Tadamori
Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është pritur në takim nga kryekuvendari japonez, Oshima Tadamori

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli është pritur në takim nga kryekuvendari japonez, Oshima Tadamori

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, në ditën e parë të vizitës së tij në Tokio, u prit në takim nga Oshima Tadamori, kryetar i Parlamentit të Japonisë, ku temë kryesore e takimit ishte thellimi i bashkëpunimit bilateral ndërmjet dy vendeve, sidomos në fushën e ekonomisë. Veseli falënderoi homologun Tadamori për përkrahjen e vazhdueshme që ka dhënë qeveria japoneze për Kosovën, që nga përfundimi i luftës e deri më tani. Ai bëri një ekspoze të zhvillimeve të fundit në Kosovë, me theks të veçantë në mundësitë që ofron ekonomia kosovare për projekte investive nga kompanitë japoneze, sidomos në fushën e teknologjisë së informacionit. Po ashtu theksoi se Kosova si shtet i ri dhe demokraci e re, ndihet mirë që  një vend mik si Japonia është në mbështetje të synimeve të saj. Kryetari i Parlamentit të Japonisë, Tadamori, nga ana e tij theksoi se shteti japonez vazhdon të jetë i përkushtuar në thellimin e marrëdhënieve me Kosovën, në të gjitha fushat ku ekzistojnë mundësitë, sidomos në investimet ekonomike. Duke u ndalur tek vlerat e përbashkëta që kanë dy popujt tanë, Tadamori u shpreh se gjithmonë e impresionon figura e humanistes shqiptare Nënë Tereza.

Kontrolloni gjithashtu

Sot në Rahovec shënohet 21 vjetori i daljes se parë publike të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut

Sot në Rahovec shënohet 21 vjetori i daljes se parë publike të UÇK-së në Zonën Operative të Pashtrikut

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Rahovec bënë të ditur ...