tv dielli
kek
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi i bënë thirrje qeverisë që ta reformojë OSHP-në se mund të largohen investitorët
Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi i bënë thirrje qeverisë që ta reformojë OSHP-në se mund të largohen investitorët

Kryetari i OEK-ut, Berat Rukiqi i bënë thirrje qeverisë që ta reformojë OSHP-në se mund të largohen investitorët

Berat Rrukiqi, kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, ka alarmuar në lidhje me mundësinë e largimit të investitori serioz nga Kosova. Përmes një postimi në rrjetin social, Rukiqi i ka bërë thirrje qeverisë Kurti që të ndërmerr veprime në reformimin e OSHP-së, pasi, mund sjell deri në largimin e investitorëve. Madje, kryetari ka bërë edhe një listë të arsyeve se përse duhet që të reformohet ky organ: është bërë simbol i vendimeve të padrejta për bizneset. Këto vendime po dëmtojnë me miliona euro buxhetin e vendit, shume me shume se numri i madh i ministrive; këto vendime po forcojnë monopole te kompanive ne fusha te ndryshme te prokurimit publik; një vendim i javëve te fundit nga ky organ, ka gjasa ta largoj se paku një investitor serioz që prodhon ne Kosove dhe te dekurajoj edhe shume te tjerë” tha ndër tjera ai.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj thotë se në këtë situatë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Haradinaj: Në këtë kohë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Kryetari në detyrë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me kryetarin ...