Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, ka akuzuar Vladimir Putinin se dëshiron ta mbys Ukrainën në gjak

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij, ka akuzuar Vladimir Putinin se dëshiron ta mbys Ukrainën në gjak

Kryetari i Ukrainës, Volodimir Zelenskij  ka akuzuar kryetarin e Rusisë, Vladimir Putin se dëshiron të “mbys Ukrainën në gjak”, duke përfshirë edhe ushtarët e tij. Reagim i tij vjen pasi udhëheqësi rus urdhëroi një mobilizim të pjesshëm të forcave rezervë të vendit të tij. Duke folur për gazetën gjermane Bild, Zelensky premtoi gjithashtu se përpjekjet e Ukrainës për të rimarrë territorin e pushtuar nga trupat e Moskës do të vazhdojnë.  Ne do të veprojmë sipas planeve tona hap pas hapi. Jam i sigurt se do të çlirojmë territorin tonë”, citohet të ketë thënë më tej ai. Zelenskyy shtoi se nuk besonte se bota do ta lejonte Putinin të për`dorte armë bërthamore në luftë. Presidenti rus kishte paralajmëruar më herët se Moska do të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për të mbrojtur “pavarësinë dhe lirinë territoriale” të Rusisë.

Kontrolloni gjithashtu

Fatmir Humolli

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje Fatmir Humolli, ka kritikuar Qeverinë e Kosovës, lidhur me grevën në arsim

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Fatmir Humolli është cituar të ketë deklaruar se Qeveria është …