KEK
Fillimi / Lajmet / Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë
Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë

Kryetari Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, në Prishtinë

Kryetari Hashim Thaçi, mori pjesë në seminarin e 93-të të Asamblesë Parlamentare të NATO-s, e cila po i zhvillon punimet në Prishtinë. Ai ka deklaruar me kërë rast se Kosova është një rast i mirë për të mësuar leksione të rëndësishme për bashkësinë ndërkombëtare. “Kosova nuk është burim i jostabilitetit, por përkundrazi është eksportues i paqes dhe dialogut. Kjo e bën Kosovën mundësi të mirë për të mësuar për rastet e ngjashme nga e tërë bota”, ka thënë Thaçi. Para 17 viteve, Kosova ishte një vend i sapo dalë nga lufta, nga jenocidi nga një dekadë e represionit dhe aparteidit shtetëror serb dhe nga dekada të tëra të diskriminimit. “Por, në ato ditë të rënda ishte bashkësia ndërkombëtare, veçanërisht NATO, që u vunë në krye të rivendosjes së paqes dhe qetësisë në Kosovë. Qytetarët e Kosovës e pritën krahëhapur forcën paqeruajtëse KFOR, të kryesuar nga NATO dhe misionin e Kombeve të Bashkuara”, ka thënë mes tjerash kryetari, Thaçi.

Kontrolloni gjithashtu

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Demokracia në Veprim kërkon të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve për deputetë

Organizata “Demokracia në Veprim” ( DnV) ka kërkuar që të hetohen dyshimet për falsifikim me ...