Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet / Kurti: Në Mynih kërkova që bisedimet të bëhen në bazë të tri parimeve

Kurti: Në Mynih kërkova që bisedimet të bëhen në bazë të tri parimeve

Duke folur për takimin e Mynihut, kryeministri, Albin Kurti ka thënë se në këtë tryezë të rrumbullakët, ku kanë qenë të ftuar të gjithë udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor ka kërkuar që bisedimet Kosovë-Serbi të zhvillohen sipas tri parimeve. Kryeministri, Albin Kurti ka paraqitur edhe tri parime për bisedime me Serbinë. I pari – s’ka marrëveshje pa dialog. I dyti – s’ka dialog me harta dhe i treti – pa presidentë rreth hartave” Ai nuk ka pranuar të tregoj se çfarë ka thënë në takim pasi ashtu janë rregullat e takimeve të tilla por ka theksuar se pas atyre që ka thënë, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka reaguar me nervozizëm. I pyetur nëse do t’i bëhet presion për heqjen e taksës, kryeministri, Albin Kurti ka thënë se do ta heqin taksën sapo të zbatojmë reciprocitetin me Serbinë, si një parim të mirë për marrëdhënie konstruktive fqinjësore.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti

Kurti: Reciprociteti buron nga parimi i barazisë

Zyrtarë të Qeverisë në detyrë të Kosovës, iu bënë një vizitë Doganave të Kosovës për ...