MIT KS
Fillimi / Lajmet / LDK: Veprime të ulëta dhe dëshpëruese të Uran Ismailit për ta shpëtuar shefin e tij nga afera për “fajdet”
LDK-ja do t’i përmbahet zotimit që ka dhënë se kushdo që i fiton zgjedhjet do t’i takojë pozita e kryeministrit

LDK: Veprime të ulëta dhe dëshpëruese të Uran Ismailit për ta shpëtuar shefin e tij nga afera për “fajdet”

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar në lidhje me deklaratat e nënkryetarit të PDK-së, Uran Ismaili, në një konferencë për media ku ai ka akuzuar zyrtarë të LDK-së se i kanë dhënë leje spitalit privat të ndërtohet në hapësira të QKU-së. Sipas reagimit të LDK-së në video incizimet e publikuara ditët e fundit, vërehet qartë që nuk kërkohen mito e fajde për leje të ndërtimit, lokacion të ndërtimit apo për licencë të Spitalit. “ Video incizimet janë publike, dihet qartë në ato video për çka kërkohet e ofrohet mito e fajde. Aty nuk kemi parë asnjë njeri të lidhur me LDK-në, por me PDK-në. Tani, sipas ministrit të Veselit qenka fajtor ekzistenca e Spitalit, që njerëzit paskan kërkuar fajde, duke u thirrur edhe në shefin e tij”, thuhet në reagim të LDK-së.

Sipas kësaj partie këto janë përpjekje e veprime të ulëta dhe dëshpëruese të Uran Ismailit për ta shpëtuar shefin e tij, për të cilin në këto video incizime, thuhet se i kanë dhënë 200 mijë euro, për të cilën fjalën e fundit do ta japin organet e drejtësisë.

“Plotësisht pajtohemi dhe i bëjmë thirrje organeve të drejtësisë që të hulumtojnë dhe të vërtetojnë nëse ka pasur mito e fajde gjatë ndarjes së lokacionit dhe dhënies së lejes së ndërtimit nga Komuna e Prishtinës ose gjatë dhënies së licencës nga organet përgjegjëse”, thuhet në reagim të LDK-së. Sipas LDK-së mbi të gjitha dhe përfundimisht, duhen vënë para drejtësisë ata që kanë marrë e dhënë mito e fajde. “Emrat që përmenden në video, zyrtarë të lartë të PDK-së apo njerëz të afërm me ta, kanë marrë besimin e qytetarëve të Kosovës për të përmirësuar jetën e tyre. Prandaj, të lartpërmendurit, duhet të përgjigjen para ligjit dhe para qytetarëve të Kosovës. Drejtësia duhet të jetë e barabartë për të gjithë dhe ndaj të gjithëve”, thuhet në reagim.

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka denoncuar sot në një konferencë për media, komplet aferën e Spitalit ku janë të përfshirë fajdexhinj, mashtrues që kanë keqpërdorur emra të zyrtarëve politik. Ismaili ka prezantuar kronologjinë e krimit të organizuar që sipas tij ka filluar më 2003 kur kryetar i Prishtinës që e dha lejen e parë ishte Ismet Beqiri, ndërsa atë e ka përfunduar kryeministri Isa Mustafa më 2015.

Kontrolloni gjithashtu

Gjendje alarmante në Brazil, mbi 33 mijë viktima nga koronavirusi

Mediet ndërkombëtare njoftojnë për gjendje alarmante në Brazil për shkak të koronavirusit. Gazeta “The Guardian” ...