mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet / Me 85 vota shumica parlamentare ka rrëzuar dekretin e Ilir Metës lidhur me rishikimin e ligjit për përmbarimin…

Me 85 vota shumica parlamentare ka rrëzuar dekretin e Ilir Metës lidhur me rishikimin e ligjit për përmbarimin…

Me 85 vota shumica parlamentare ka rrëzuar dekretin e presidentit për rishikimin e ligjit për përmbarimin, por pa arritur numrin e duhur për ngritjen e Komisionit Hetimor. Në seancë, opozita e re ka kërkuar ndryshime në komisionin e reformës zgjedhore, por e ka konsideruar lojë nismën për shkarkimin e Ilir Metës. Pesë ditë pas votimeve të 30 Qershorit, me 85 vota Parlamenti rrëzoi dekretin e parë të Presidentit Ilir Meta për rishikimin e projektligjit të shërbimit përmbarimor gjyqësor privat. Megjithatë mazhoranca nuk e kaloi testin e kartonave për votat që kërkohen për shkarkimin e Kreut të Shtetit, veprim për të cilin Kushtetuta përcakton 94 kartonë Në seancë, opozita e re kërkon largimin e Damian Gjiknurit nga posti i bashkëkryetarit të reformës zgjedhore, pas përfshirjes së tij në përgjimet e dosjes “184” në Dibër. Gjithashtu, Ralf Gjoni, bëri fajtor Lulzim Bashën për pushtetin që ka marrë Edi Rama pas votimeve vendore. Damian Gjiknuri është i gatshëm të largohet, me kushtin për të qenë pjesë e komisionit të reformës zgjedhore.

Kontrolloni gjithashtu

Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve deri të enjtën në mesnatë janë rinumëruar 12% pas vendimit të PZAP-it

Alban Krasniqi: Anëtarët e Vetëvendosjes janë duke u kërcënuar dhe shantazhuar nga vëzhguesit në QNR

Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Krasniqi, i është kundërpërgjigjur akuzave të Nismës Socialdemokrate, e cila ...