MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Merkel: Do të kujdesem personalisht për Meqedoninë, Shqipëria është një shprehje gjerografike, ashtu si tha Bizmark
Merkel

Merkel: Do të kujdesem personalisht për Meqedoninë, Shqipëria është një shprehje gjerografike, ashtu si tha Bizmark

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, folur në lidhje me hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut. Kancelarja tha: “Do të bëj gjithçka që mundem për të siguruar që një vendim pozitiv të merret në tetor”. “Maqedonia ka bërë një punë të shkëlqyeshme dhe do të vendosë gjithë vullnetin tim politik në mbështetje të një vendimi pozitiv”, shtoi ajo. Merkel nënvizoi se “Maqedonia e Veriut ka bërë një punë shembullore me marrëveshjen e Prespës, një punë e madhe dhe kemi biseduar për këtë”. Shqipëria, për gjermanët  vazhdon të jetë një shprehje gjeografike, ashtu sikur ka thënë, Otto Bizmarku para 141 viteve, në Kongresin e Berlinit, kur tokat shqiptare iu bënë tapi Serbisë, Malit të Zi, Greqisë e Bullgarisë. Asokohe Maqedonia e sotme ishte në Vilajetin e Kosovës dhe të Manastirit.

Kontrolloni gjithashtu

Kandidatja për deputete nga PSD, Shqipe Pantina premton ngritjen e cilësinë në arsimdhe shtimin e çerdheve

Kandidatja për deputete nga PSD, Shqipe Pantina premton ngritjen e cilësinë në arsim dhe shtimin e çerdheve

Kandidatja për deputete nga radhët e PSD-së Shqipe Pantina, është takuar me banorët e fshatit ...