mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri thotë se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes së lirë
Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri thotë se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes së lirë

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri thotë se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes së lirë

Në Ditën Botërore të Lirisë së Shtypit, ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri ka theksuar se nuk mund të ketë demokraci pa liri të shprehjes. Tahiri ka theksuar se pavarësisht arritjeve, ende mbetet punë për t’u bërë për funksionimin e mirëfilltë të gazetarisë. “Kushti themelor i demokracisë është liria dhe ndër tiparet themelore të lirisë është shprehja e lirë. Nuk mund të ketë demokraci liberale pa liri të shprehjes. Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, sot e gjen shoqërinë dhe mediat tona në një stad shumë më të avancuar. Megjithatë na duhet ende punë, dialog, transparencë dhe respekt për të garantuar një ambient të sigurtë për funksionimin e mirëfilltë të këtij profesioni fisnik” ka shkruar Tahiri. Si pjesë e politikës aktive, ministri ka premtuar se do të angazhohet për bashkëpunim të plotë me mediat, si shtylla kyçe në mbrojtje të interesit publik të Republikës së Kosovës dhe shoqërisë në përgjithësi. Sipas tij, e gjithë kjo do të bëhet pasi vlerat që kanë informimi i drejtë, i saktë dhe në kohë, duhet të mbrohen pa kompromis.

Kontrolloni gjithashtu

Thaçi: UÇK nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 në saje të guximit dhe trimërisë së dëshmorëve dhe heronjve tanë

Thaçi: UÇK nuk u mposht nga ofansivat e shtatorit 1998 në saje të guximit dhe trimërisë së dëshmorëve dhe heronjve tanë

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka kujtuar Xhevë dhe Fehmi Lladrovcin në 21 vjetorin e ...