Pagat më të larta të vendit do t’ i ketë treshja: Vjosa Osmani, Albin Kurti dhe Glauk Konjufca më të ulëtat, shërbyesit civilë

Mustafa: Synimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e njohjes reciproke, por ndryshoi gjatë Qeverisë Kurti

Duke komentuar deklaratën e zëvëndëskryeministrit Besnik Bislimi të dhënë për “Danas”, së cilës i ka thënë se Kosova ka bërë një lëshim të madh në Ohër duke heqë dorë nga njohja formale, ish kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka theksuar se qëllimi kryesor i dialogut Kosovë-Serbi ka qenë arritja e njohjes reciproke por që gjatë Qeverisë Kurti ky qëllim ka ndryshuar. Ai ka shtuar se nën drejtimin e Kurtit, dialogu është shndërruar një proces menaxhimi i krizave të cilat i shkaktojnë të dy palët për kalkulime te brendshme politike. Ish kryeministri, Isa Mustafa ka shtuar më tutje se Qeveria e Kosovës fillimisht bënë veprime populiste kinse për ta shtrirë sovranitetin, veprime të cilat më pas i shesin tek “qytetarët e painformuar”, dhe më pas tërhiqen pas qortimeve dhe sanksioneve ndërkombëtare.

Kontrolloni gjithashtu

Jorn Rohde: Dërgimi i Projektligjit për Këshillin Prokurorial të Kosovës në Komisionin e Venecias është veprim i duhur

Jorn Rohde: Gjermania nuk ka vënë në pikëpyetje legjitimitetin e rregullores së BQK-së

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, deklaroi se Gjermania nuk ka vënë në pikëpyetje …