Në 3-vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore

Në 3-vjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore

Në trevjetorin e ndarjes nga jeta të Adem Demaçit, Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës mban aktivitete përuruese dhe përkujtimore për Viganin e kombit, i cili më 26 korrik të vitit 2018, u nda nga jeta në moshën 82-vjeçare.

Sot më 26 korrik 2021, në orën 10.00, në ambientet e Shoqatës, do të përurohet libri, “Burgjet e mia, fati im i madh”, parathënia e librit me të njëjtin titull, e përkthyer në 34 gjuhë të botës.  Në orën 11.oo, do të mbahen homazhe te Varri i Adem Demaçit, në Kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve, në Velani të Prishtinës.

Në orën 12.00, bëhet vizita në Sheshin “Adem Demaçi”, në kryeqytet,  ku në njëvjetorin e ndarjes nga jeta, ishte vënë gurë-themeli për ngritjen e shtatores së Tij, nga ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj.

 

Kontrolloni gjithashtu

Shoqata Krimet e Luftës, në Gjakovë, dorëzoi kallëzim penal në Prokurorinë Speciale kundër serbit, Bozhidar Deliq

Shoqata Krimet e Luftës, në Gjakovë, dorëzoi kallëzim penal në Prokurorinë Speciale kundër serbit, Bozhidar Deliq

Shoqata Krimet e Luftës në Gjakovë, ka dorëzuar të martën kallëzim penal në Prokurorinë Speciale …