mynih

Në sulmin e mbrëmshëm në Mynih në mesin e viktimave janë edhe tre shqiptarë nga Kosova

Në sulmin e armatosur që u ndërmorr mbrëmë në Munih të Gjermanisë, në mesin e viktimave janë edhe tre shqiptarë nga Kosova. Raportohet se janë vrarë: Sabina Syla, Armela Segashi dhe Dijamant Zabërgja. Të tre të rinjët shqiptarë nuk arritën t’u mbijetojnë plagëve të marra të sulimit të cilin, sipas policisë  gjermane e ka kryer një i ri 18-vjeçar me origjinë nga Irani. Ndërkohë është bërë e ditur se  autori jetonte në Mynih, ndërsa motivet e sulmit ende janë të paqarta. Trupi i pajetë i autorit është gjetur rreth 1 kilometër larg vendit të ngjarjes. Mediat raportojnë se ai ishte vetëvrarë me një plumb në kokë. Një operacion i gjërë i policisë nisi menjëherë pas njoftimeve se sulmi në qendrën tregtare “Olympia-Einkaufszentrum” ishte kryer nga tre persona, por më vonë policia gjermane tha se autori kishte vepruar i vetëm.

Kontrolloni gjithashtu

21 vjet nga masakra mizore e civilëve shqiptarë në Mejë të Gjakovës nga forcat policore e ushtarake serbe

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, kanë shkallë tejet të ulët të përfundimit me aktgjykime

Procedurat ligjore për krime të luftës, që ka kryer Serbia në Kosovë, vazhdojnë të kenë …