Fillimi / Lajmet / Numrit të rreth 250 ftesave për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale do t’ i shtohet edhe ajo e Hashim Thaçit, thotë Hysni Gucati
Kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati thotë se do kërkojnë shfuqizimin e Gjykatës Speciale

Numrit të rreth 250 ftesave për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale do t’ i shtohet edhe ajo e Hashim Thaçit, thotë Hysni Gucati

Numrit të rreth 250 ftesave për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale pritet t’iu shtohet edhe ajo  e Hashim Thaçit, thotë kryetari i OVL-UÇK-së, Hysni Gucati. Ai shton  se brenda muajit nëntor pritet të ngrihen tri aktakuza nga Zyra e Prokurorit të Specializuar. Gjithë këto ftesa, Gucati i cilëson si të papranueshme.  Kryetari i veteranëve të luftës, thotë se sipas informacioneve jo zyrtare që posedojnë,  deri më tash janë rreth 250 ftesa për t’u paraqitur në Gjykatën Speciale, e sipas tij disa prej tyre në cilësinë e të dyshuarve, por edhe me statusin e dëshmitarëve. Ndërsa, avokati, Artan Qerkini thotë se numri i shtuar i ftesave ditëve të fundit tregon se edhe Specialja është vënë para një presioni të atyre që po e sponsorizojnë, sepse statusi i një personi gjatë hetimeve nuk është definitiv, pasi sipas tij mund të ndryshojë nga dëshmitari në të dyshuar dhe anasjelltas. Ndërkaq sot, Gjykata Speciale ka ftuar edhe një ish-pjesëtar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Shefqet Buçaj, i cili ka qenë epror në Zonën Operative të Pashtrikut.

Kontrolloni gjithashtu

IKSHPK sërish i bënë apel qytetarëve që të qëndrojnë nëpër shtëpi e të mos dalin në rrugë e sheshe

Njoftohet edhe për katër viktima tjera nga koronavirusi

Njoftohet se gjatë ditës së sotme kanë vdekur edhe katër pacient të tjerë të infektuar ...