MIT
valamobile
kek
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
akp deri me 5 maj
Fillimi / Lajmet / Parlamenti Evropian miraton dy amendamente për ekstradimin e Nikolla Gruevskit nga Hungaria në Maqedoni
Parlamenti Evropian miraton dy amendamente për ekstradimin e Nikolla Gruevskit nga Hungaria në Maqedoni

Parlamenti Evropian miraton dy amendamente për ekstradimin e Nikolla Gruevskit nga Hungaria në Maqedoni

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar dy amendamentet përmes të cilave kërkohet nga Hungaria që ta ekstradojë ish-kryeministrin Nikolla Gruevski në Maqedoni. Kjo pritet të jetë një goditje e radhës e Hungarisë ndaj vlerave europiane, prej kohës kur udhëhiqet nga konservatori i djathtë Viktor Orban. Amendamenti i dorëzuar nga eurodeputetja Judith Sargentini përveç që është mbështetur nga socialdemokratët dhe të gjelbrit, me presione është mbështetur edhe nga PPE. Ai kërkon ekstradimin e Gruevskit, ku mes tjerash thuhet se ai ka ikur nga Maqedonia me pasaportë diplomatike të Hungarisë, në mënyrë që t’i shmanget dënimit me burg. Gruevski duhej të qëndronte në burgun e Shutkës nga fillimi i janarit, por i shpëtoi falë arratisjes me veturë diplomatike nga Shkupi deri ne Hungari.

Kontrolloni gjithashtu

Avdullah Hoti: nuk ka dakordim e as legjitimet institucional për ta përfaqësuar Republikën në takimin e Berlinit

Avdullah Hoti: Nuk ka dakordim e as legjitimet institucional për ta përfaqësuar Republikën në takimin e Berlinit

Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se për ...