Fillimi / Lajmet / Propozimi i kryeministrit britanik Boris Johnson që vendi të shkojë në zgjedhje të reja nuk përkrahet nga deputetët
Propozimi i kryeministrit britanik Boris Johnson që vendi të shkojë në zgjedhje të reja nuk përkrahet nga deputetët

Propozimi i kryeministrit britanik Boris Johnson që vendi të shkojë në zgjedhje të reja nuk përkrahet nga deputetët

Kryeministri britanik Boris Johnson ka marrë një tjetër goditje nga parlamenti i vendit të tij. Propozimi i tij për zgjedhje të reja të cilat u votuan pas mesnatës nuk u mbështet nga shumica e deputetëve. Boris Johnson mori 293 vota pro si dhe 46 kundër dukë bërë që mundur qe Johnson të mos kishte shumicën me vete. Atij i duheshin të paktën 434 vota për ta çuar vendin në zgjedhje të parakohshme. Brexit ka futur në një krizë politike Britaninë e Madhe. Kryeministri Boris Johnson tha përsëri para votimit se nuk do të kërkojë një zgjatje të afatit për largimin nga Bashkimi Evropian, ndonëse të hënën hyri në fuqi ligji që i kërkon zgjatjen e këtij afati deri në vitin 2020, nëse nuk sigurohet një Brexit me marrëveshje. Ndërkohë, udhëheqësit e BE-së kanë theksuar se nuk kanë marrë ndonjë propozim të ri rreth kësaj çështjeje.

Kontrolloni gjithashtu

Më ndërmjetësimin e Macronit dhe Merkelit, kryeministri Hoti dhe kryetari serb Vuçiq e zhvillojnë sot një samit virtual

Më ndërmjetësimin e Macronit dhe Merkelit, kryeministri Hoti dhe kryetari serb Vuçiq e zhvillojnë sot një samit virtual

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe kryetarit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të zhvillojnë sot ...