Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj: Propozimi Evropian duhet të përkrahet edhe nga partitë opozitare në Kosovë

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka shprehur kritika të shumta për qeverisjen e Qeverisë Kurtit dhe mënyrën sesi është zhvilluar procesi i dialogut, por  shprehet se Propozimi Evropian duhet të përkrahet edhe nga partitë opozitare. Haradinaj  ka thënë se e konsideron si arritje të madhe për Kosovën propozimin për normalizim të marrëdhënieve me Serbinë. Megjithëse beson se marrëveshja ka mundur të jetë edhe më e mirë me një kryeministër tjetër. Zyrtarët po përsërisin se Marrëveshja që pritet të nënshkruhet më 18 mars në Ohër është njohje “de facto” e Kosovës nga Serbia. Ramush Haradinaj saktëson se sipas tij, marrëveshja ka njohjen edhe de-jure në planin ndërkombëtar, por nuk e ka njohjen bilaterale me Serbinë. Kjo është një arritur e madhe e aleatëve tanë, kuptohet duke e reflektuar realitetin e Kosovës por edhe të Serbisë, por edhe të zhvillimeve globale, si e arritur e tillë është arritje e madhe për Kosovën”, u shpreh Haradinaj.

Kontrolloni gjithashtu

Peter Bayer: Anëtarësimi i Serbisë në Bashkimin Evropian nuk do të jetë i mundur pa njohjen e Kosovës

Gjermania ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri dhe ka kërkuar që kriminelët të sillen para drejtësisë

Gjermania ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri dhe ka kërkuar që …