KEK
Fillimi / Lajmet / Recep Tayyip Erdogan thotë se “është hapur mundësia” e heqjes së sanksioneve të Amerikës ndaj Iranit
Rexhep Tajip Erdogan

Recep Tayyip Erdogan thotë se “është hapur mundësia” e heqjes së sanksioneve të Amerikës ndaj Iranit

Kryetari i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan thotë se “është hapur mundësia” e heqjes së sanksioneve të SHBA-së ndaj Iranit, në një bisedë telefonike me homologun e tij iranian Hassan Rouhani. “Shpresojmë që administrata e re e amerikane do të jetë në gjendje të heqë dorë nga sanksionet e njëanshme mbi Iranin… Deklaratat e fundit kanë hapur mundësinë për këtë,” tha Erdogan pas bisedimeve me homologun e tij iranian. Kryetari i Turqisë theksoi se marrëveshja ndërkombëtare për programin bërthamor të Iranit duhet të “riaktivizohet”. Rouhani, nga ana e tij, tha se heqja e sanksioneve ishte një “kërkesë ligjore dhe logjike” dhe shtoi se Irani do të kthehej në detyrimet e tij sipas marrëveshjes pas heqjes së sanksioneve të Amerikës.

Kontrolloni gjithashtu

Antony Blinken:

Antony Blinken: Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë sprova “më e madhe gjeopolike” e shekullit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, deklaroi të mërkurën se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara ...