KEK
Fillimi / Lajmet / Rozeta Hajdari: Nuk po ngutemi për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë, se do të kemi problem ta zbatojmë
Rozeta Hajdari

Rozeta Hajdari: Nuk po ngutemi për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë, se do të kemi problem ta zbatojmë

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari, ka thënë se si qeveri nuk duhet të nguten për vendosjen e reciprocitetit me Serbinë, sepse është e arsyeshme që të marrin vendim aty për aty dhe të ketë problem në zbatim. Unë vetë kam kërkuar nga kryeministri që të shqyrtojmë të gjitha barrierat që i kemi me Serbinë, ka shumë barriera të reja. Ne kur marrim vendim nuk ka kthim pas, dhe nuk është e arsyeshme që të marrim vendim aty për aty dhe të kemi problem në zbatim. Kryeministri e ka thënë publikisht që kur e vendosim nuk ka kthim pas, ai e ka përmend përgatitjen e doganave dhe kjo përgatitje kërkon zbatim të mirëfilltë të masave të reciprocitetit. Nuk është mirë që Kosova të vendosë një masë të reciprocitetit ad-hoc dhe të kemi problem në zbatim, ka thënë zonja ka thënë Hajdari.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...