MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
kek
Fillimi / Opinione / Sadik Halitjaha: A duhet harruar së kërkuari vizat
Sadik Halitjaha: A duhet harruar së kërkuari vizat

Sadik Halitjaha: A duhet harruar së kërkuari vizat

A duhet harruar së kerkuari vizat. Mendoj se duhet pushuar së kërkuari vizat. 1.Sa ma shumë që ne po perpiqemi për ti bindurë Europjanet ata tallen më shum e na konsiderojn të pa dinitetshem.2. Në zakonin ton ka qen dhe ashtë mej hapurë deren mikut me i thanë urdhro si në shtepin tande.3. kurrë se kem pas zakon ta luesim tjetein të na pranoi në shtepin e tijë,me vije keq këta qëveritaret nxinen ngusht para tyre dhe para popullit pse nuk bahen vizat?! Po ju nuk e keni ket pun në dor.Sa ma par që hiqni dorë nga lutjet kthehi e i bani mir punet e shtepisë do te jeni ma të respektuarë nga të huajtë4. Ne nuk ishim asë nuk jem në luftë me Europen, si kem asgjë borgjë perkundrazi Europa na ndau e na mohoi e përbuzi gjatë tanë historisë.

A nuk e di këte Europa të gjitha vendimet në dëm të shqiprarve jan marrurë nga kjo Europ nga baballaret dhe gjyshërit e ktyre te sotmëve.Edhe se ne lehtë mashtroemi se tani ashtë tjeter kohë, dhe kan ndryshuar gjërat kotë e kem edhe pse deshirojm nukë mundemi ta shtyjmë të ndryshoi qendrimet Europa karshi neshë me gjithse me të drejt kem menduar se u tepruar ndaj neve shqiptarve dhe do të korigjojnë veprimetê historike karshi neshë se vertet e pa shembullt për njerzimin si jan zhvilluar nga apo me pelqimin e Europes politikat anti shqiptare?!

Mohim i gjuhes mohim i kombit mohim i teritoreve dhe ndarja e tyre.Ne shqiptarët ta kuptojmë niherë e mir të fuqizojmë vetveten,ta duamë vetveten të bëhemi faktor me peshë për paqen dhe luften. Të jem të rëndsishem në ekonomi diplomaci. Të kem udhëheqje të mir të jem të dinitetshem.Jemi të rreshtuar mir në kolonen me Ameriken fuqi kryesore e botes. Të hym në NATO- dhe të na kuptoi bota se jemi të zotë për vete dhe për të tjeret edhe mundemi me prish shum por edhe me nreq shumë. kjo detyron jo vetem Europen por edhe armiqt Serbin, Rusin te mendoj mir kurë ësht fjala për Kosovenë.Pastaj po ja heqim dushkun pse të hargjojm energji për viza edhe ashtu shkuan krejt të rinjet qeveritaret parlamentaret pushtetaret spo e kan prblem për vizat.

Tani ka filluar nevoja të na kthehen nga jashtë ne këtu në Suharek 60% i kem jasht vendit! Ni merak po më jet me ja mushë mendjen Kryeministrit Ramush Haradinajt të vendos masé e reciprocitetit me europen mosë të vin e shkojn sa her donë i shetitin pantollanat nëper trojet tona.Jo per tjeter po tju kishem marr pare për viza si që na marrin neve.Dhe jan shum të tillë që kullosin pa lejen e kërkuaj në livadhetë tona.Shumë ma shumë do te kemi konsiderata të ju tregojmë se ktu ka zotë shtepije.

Turp nuk mundemi ti degjojmë ma hipokrizitë e tyre se si plotsojkëmi kushtet se sjemë bashë të pershtatshem e sjemi bashë të diciplinuar e po ua prishkëmi rahahatin e Europjanve?! Kta si duket ne mbajnë inatetë e Ilirisë kurë të paretë tanë ndertonin boten e civilizuar të parët e ktyre haninë rrënje kta u pasuruan me pushtime barbare e koloni të shumta dhe tani na shesin mendë si kultura oksidentale qenka mbi të gjitha. Për ne asë Oksidentalistet asë orientalistet.Ne kemë kulturen ton autoktone Iliro Pellazge.Të jemi vetvetja te jem me dinitetë të jemë me peshë e të fort do të na luesin për miqësi

Kontrolloni gjithashtu

Adil Fetahu

Adil Fetahu: T’ ia ndërrojmë emrin Kosovës, në Dardani

Në këtë botë nuk ka asgjë statike, e dhënë njëherë e përgjithmonë e pa ndryshueshme. ...