Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / SHBA-të do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën
htetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën

SHBA-të do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të fillojnë zyrtarisht procesin për daljen nga Marrëveshja e Parisit për Klimën. Marrëveshja u nënshkrua në vitin 2015 nga administrata e Obamës së bashku me 200 vende të tjera. Që nga fushata zgjedhore, Trump ka thënë se është kundër kësaj marrëveshjeje e cila parashikon uljen e emetimeve të gazrave serrë duke filluar nga viti 2020 sepse është e dëmshme për ekonominë. Sidoqoftë, Trump duhej të priste tre vjet për të filluar tërheqjen zyrtare. Nga ana e tij, Departamenti i Shtetit ka treguar që qëndrimi i SHBA lidhur me tërheqjen nga Marrëveshja e Parisit mbetet i pandryshuar.

Kontrolloni gjithashtu

Haxhiu:Ministria e Infrastrukturës dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur për zbatimin e ligjit

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu porositë LDK-së të mos barrikadohen pas kërkesës për postin e presidentit

Pas mbledhjes së kryesisë Lëvizjes Vetëvendosje, deputetja nga radhët e saj, Albulena Haxhiu ka porositur ...