Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i reduktojë trupat ushtarake në Afganistan nga 14,000 në rreth 8,000 ushtarë
Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t'i reduktojë trupat ushtarake në Afganistan nga 14,000 në rreth 8,000 ushtarë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do t’i reduktojë trupat ushtarake në Afganistan nga 14,000 në rreth 8,000 ushtarë

Administrata e kryetarit amerikan, Donald Trump do të tërheqë mijëra trupa nga Afganistani, në këmbim të lëshimeve nga talebanët, nën një marrëveshje paraprake për t’i dhënë fund luftës që vazhdon prej 18 vjetësh, raportoi ”Washington Post”. Marrëveshja kërkon që talebanët të negociojnë një marrëveshje më të gjerë paqeje direkt me qeverinë afgane. Kjo do të zvogëlojë numrin e trupave nga 14 000 njësi aktuale në 8 000 deri në 9 000 njësi.

Kontrolloni gjithashtu

Haxhiu:Ministria e Infrastrukturës dhe Ministria e Punëve të Jashtme nuk janë përgjigjur për zbatimin e ligjit

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu porositë LDK-së të mos barrikadohen pas kërkesës për postin e presidentit

Pas mbledhjes së kryesisë Lëvizjes Vetëvendosje, deputetja nga radhët e saj, Albulena Haxhiu ka porositur ...