mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Lajmet / Sot në Mitrovicë shënohet 20 vjetori i Eksodit ’99 me moton “Përkujtojmë tragjedinë- Festojmë lirinë”
Sot në Mitrovicë shënohet 20 vjetori i Eksodit '99 me moton “Përkujtojmë tragjedinë- Festojmë lirinë”

Sot në Mitrovicë shënohet 20 vjetori i Eksodit ’99 me moton “Përkujtojmë tragjedinë- Festojmë lirinë”

Sot në Mitrovicë shënohet 20 vjetori i eksodit të shqiptarëve të Kosovës, kur gjatë luftës në 1998-1999, rreth një milion shqiptarë u detyruan nga forcat policore e ushtarake serbe të shpërnguleshin në Shqipëri dhe Maqedoni. Manifestimi Eksodi ’99, marshimi 2019, me moton “Përkujtojmë tragjedinë- Festojmë lirinë”, mbahet në sheshin e qytetit të Mitrovicës, duke filluar në orën 12:00. Përveç të shpërngulurve në Shqipëri dhe Maqedoni, mijëra shqiptarë kaluan kufirin edhe me Malin e Zi, ndërsa qindra mijëra ishin zhvendosur nga shtëpitë e tyre për të gjetur strehim në malet e Kosovës. Eksodi, apo dëbimi shqiptarëve me dhunë nga vatrat e tyre, arriti kulmin pas fillimit të bombardimeve të NATO-s kundër pikave ushtarake dhe policore serbe

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj thotë se me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë

Ramush Haradinaj thotë se me nder kam mbrojtur të drejtën tonë, dje, sot dhe do ta mbrojë gjithmonë

Kryeministri i dorëhequr Ramush Haradinaj postoi në rrjetin social një postim pak para nisjes drejt ...