Takimi dhe biseda e zonjës Nuland, nuk ka lëvizur Lulëzim Bashën nga qëndrimi i tij për reformën në drejtësi

Takimi dhe biseda e zonjës Nuland, nuk ka lëvizur Lulëzim Bashën nga qëndrimi i tij për reformën në drejtësi

Vizita e Ndihmës sekretares amerikane të Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Viktoria Nuland, në Shqipëri nuk ka lëvizur Lulëzim Bashën nga qëndrimi i tij për reformën në drejtësi, duke u kapur fort pas rekomandimit 88 të Komisionit të Venecias. Me sa duket, as Nulandi nuk ka mundur ta bindë kreun e PD-së që të heqë dorë nga rekomandimi 88. Në përfundim të takimit me zyrtaren e lartë amerikane, Basha tha se reforma në drejtësi nuk do të miratohet pa konsensus politik mes koalicionit qeveritar dhe opozitës, por duke i mbetur besnik qëndrimit të mëparshëm të PD-së në lidhje me zbatimin e rekomandimit 88.

Kontrolloni gjithashtu

Zgjim Hyseni: Kurti nuk do të pranojë një koalicion me PDK-në me një rezultat të ulët të votave

Zgjim Hyseni nga PSD, deklaroi se kryeministri Albin Kurti, edhe gjatë kohës kur ishte në …