KEK
Fillimi / Lajmet / Turqia e akuzon revistën franceze Charlie Hedbo, për racizëm kulturor
Turqia e akuzon revistën franceze Charlie Hedbo, për “racizëm kulturor” pas artikujve talles të publikuar për Erdoganin

Turqia e akuzon revistën franceze Charlie Hedbo, për racizëm kulturor

Autoritete të larta të Turqisë kanë akuzuar revistën franceze, Sharlie Hedbo, për racizëm kulturor, pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me kryetarin  turk, Rexhep Tajiip Erdogan. “Agjenda anti-Islame e presidentit francez, Macron është duke dhënë frytet e veta”, ka thënë Fahrettin Altun, Drejtori për Komunikime i Erdoganit, duke i përshkruar karikaturat si “të neveritshme”. Në ballinën e së mërkurës, Sharlie Hebdo ka vënë karikaturën e Erdoganit, të ulur në një karrige duke paragjykuar  një skenë lasive, e cila është shprehje e urrejtjes kundër islamit përgjithësisht. Franca u bën thirrje qytetarëve të saj për kujdes, sepse po  rritet zemërimi për karikaturat dhe në këtë shtet jetojnë rreth 7 milionë myslimanë kryesisht nga Algjeria, Maroku,  Mauritania e shtete të tjera ish koloni e të Francës. Turqia dhe Franca janë përfshirë në konflikte verbale, meqë Erdogan ka vënë në pikëpyetje shëndetin mendor të Macronit, i cili për gjithçka që ndodh në shtetin e tij, fajëson myslimanët. Emanuel Makron është martuar me mësuesen e tij 30 vjet më të vjetër.

Kontrolloni gjithashtu

Naim Fetahu zotohet se qysh në mandatin e parë si kryetar i Besianës do t’u jap përgjigje shqetësimeve kryesore të qytetarëve të kësaj komune

Naim Fetahu zotohet se qysh në mandatin e parë si kryetar i Besianës do t’u jap përgjigje shqetësimeve kryesore të qytetarëve të kësaj komune

Kandidati i Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Besianës, Naim Fetahu, ka hapur sot ...