KEK
Fillimi / Lajmet / Valdete Daka: Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora
Valdete Daka: Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora

Valdete Daka: Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora

Komisioni Qendror të Zgjedhjeve, ka mbajtur  mbledhjen e radhës lidhur me ecurinë e numërimit të votave të dala nga zgjedhjet e 14 shkurtit. kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, ka deklaruar se Prokuroria Speciale është duke bërë hetime për disa vota nga diaspora. “Prokuroria Speciale ka bërë një hetim për disa vota nga diaspora dhe përderisa prokuroria nuk del me njoftim, as unë nuk mund të bëjë njoftim sepse nuk mund të përzihem në hetimet që janë duke u bërë. Daka ka theksuar se deri në momentin kur Prokuroria nuk del me një njoftim lidhur me këtë, nuk ka të drejtën të përzihet në hetime të cilat po zhvillohet nga Prokuroria Speciale. Në mbledhjen e sotme të KQZ-së, nga Qendra e Numërimit dhe Rezultateve kanë bërë të ditur se janë afro 500 vendvotime të cilat do të duhet të rinumërohen. Sipas të njëjtëve arsyet e rinumërimit kanë të bëjnë me gabimet që janë bërë në kuadër të procesit të bartjes të formularëve.

Kontrolloni gjithashtu

Partitë opozitare vazhdojnë të kërkojnë zgjedhje të parakohshme në Kosovë

Demokracia në Veprim kërkon të hetohen dyshimet për falsifikim me vota të kandidatëve për deputetë

Organizata “Demokracia në Veprim” ( DnV) ka kërkuar që të hetohen dyshimet për falsifikim me ...