MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Vetëvendoje dhe LDK në pritje të njëra tjetrës por pa alternativa konkrete për të arritur marrëveshje koalicioni
Vetëvendoje dhe LDK në pritje të njëra tjetrës por pa alternativa konkrete për të arritur marrëveshje koalicioni

Vetëvendoje dhe LDK në pritje të njëra tjetrës por pa alternativa konkrete për të arritur marrëveshje koalicioni

Kanë kaluar tre muaj nga zgjedhjet e parakohshme parlamentare, ndërkohë janë zhvilluar tetë takime në mes të liderit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dhe atij të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, pa asnjë rezultat. Takimet mes tyre përfunduan pa rezultate rreth formimit të një qeverie të re. LDK hodhi poshtë ofertën e fundit të Vetëvendosjes që në këmbim të postit të kryetarit të Kuvendit, në të cilin Glauk Konjufca ishte zgjedhur, LDK do të merrte një ministri shtesë. Kreu i grupit parlamentar të LDK-së, Avdullah Hoti ka shkruar më herët se zgjidhja ishte në duart e Vetëvendosjes, ndërsa lideri i tij Isa Mustafa e ka përsëritur të njëjtën, pas takimit me ambasadorin amerikan Philip Kosnett. Takimi tjetër, i nëntë mes Kurtit dhe Mustafës, nuk është planifikuar, dhe nuk dihet ende nëse do të zhvillohet, kjo mbetet për tu parë. Ndërsa, Vetëvendosje po pret një vendim nga organet e LDK për ofertën e tyre të fundit.

Kontrolloni gjithashtu

Arbërie Nagavci: Kryetari Thaçi duke qenë i anshëm dhe kundër Vetëvendosjes po dëshiron të krijojë huti tek qytetarët

Arbërie Nagavci: Kryetari Thaçi duke qenë i anshëm dhe kundër Vetëvendosjes po dëshiron të krijojë huti tek qytetarët

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, ka thënë se kryetari Hashim Thaçi duke qenë i ...