MIT KS
Fillimi / Lajmet / Mbi 16 mijë qytetarë të Kosovës janë prekur nga gripi sezonal në preiudhën tetor 2019 – janar 2020
Qytetarët që detyrohen të shkojnë në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës, nuk do të paguajnë në hyrje dhe dalje

Mbi 16 mijë qytetarë të Kosovës janë prekur nga gripi sezonal në preiudhën tetor 2019 – janar 2020

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka këshilluar qytetarët se si të mbrohen nga gripi sezonal. “IKSHP ka njoftuar se prej 1 tetorit 2019 deri më 5 janar 2020, në këtë Institut janë raportuar gjithsej 16.588 raste të dyshimta në grip, 2931 raste infeksione respiratore akute dhe 13 raste me infeksion të rëndë respirator akut. Rastet raportohen nga të gjitha komunat e Republikës së Kosovës me përjashtim të komunave me popullatë serbe. “Nëse keni shenja të gripit, mos shkoni në punë, shkollë apo vende me shumë njerëz, por qëndroni në shtëpi”, thuhet ndër të tjera në njoftim.

Kontrolloni gjithashtu

Takimi i radhës në Bruksel në mes të kryeministrit Hoti dhe kryetarit serb Vuçiq do të mbahet më 7 shtator

Takimi i radhës në Bruksel në mes të kryeministrit Hoti dhe kryetarit serb Vuçiq do të mbahet më 7 shtator

Më 7 shtator do të mbahet takimi i radhës në Bruksel mes kryeministrit të Kosovës, ...