LDK-ja dhe Vetëvendosja

Vetëvendosja, LDK e AKR, “kushtëzojnë” koalicionin PAN për zgjedhjen e kandidatit në postin e kryekuvendarit

Vetëvendosja dhe koalicioni LDK-AKR duan ta caktojnë vetë kandtatin e pranueshëm për ta nga radhët e koalicionit, PDK-AAK-NISMA. Kandidatja e pranueshme del  të jetë deputetja, Flora Brovina, por edhe ndonjë tjetë, mirëpo  kurrsesi Kadri Veseli,  i cili e ka përkrahjen e koalicionit: PDK-AAK-NISMA, por as Xhavit Haliti, për të tjerët tani për tani nuk sugjerime.  Për Lëvizjen Vetëvendosje është e pranueshme deputetja, Flora Brovina, të emërohet në krye të Kuvendit të Kosovës. Këtë emër nuk e kemi diskutuar në parti, por personalisht është e pranueshme për mua, ka thënë Glauk Konjufca. Edhe përfaqësues të koalicionin LAA thonë se PAN-i duhet të propozojë një emër të pranueshëm për të gjithë. Koalicioni PAN duhet të ta ketë parasysh që nëse duhet të procedojnë më tutje duhet ta kandidojnë dikë që është i pranueshëm për të gjithë”, ka thënë për arbresh.info deputeti i AKR-së, Korab Sejdiu. Kur bëhet fjalë për kushtëzimet, nëse dështon PAN-i në konstituimin e Kuvendit, a do të mund ta kushtëzonte, koalicioni PDK-AAK-NISMA, kandidatin e zgjedhur të  koalicionit: Vetëvendosje LAA?  Këtë nuk e kanë lënë të nënkuptohet Konjufca, as Sejdiu.

Kontrolloni gjithashtu

Milovan Drecun

Milovan Dreçun: Aktakuza kundër Thaçit dhe liderëve të tjerë të UÇK-së, rezultat i punës sonë

Milovan Dreçun, Kryetar i Komitetit Parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, ka deklaruar se …