KEK
Fillimi / Lajmet / Vetëvendosja: Neglizhenca e institucioneve po u kushton qytetarëve me jetë
Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Vetëvendosja: Neglizhenca e institucioneve po u kushton qytetarëve me jetë

Lëvizja Vetëvendosje konstaton se pas aksidenteve me fatalitet, të përsëritura në aksin rrugor Prishtinë-Pejë, afër fshatrave Vragoli dhe Miradi e Ulët, siç ishte ai i para dy ditëve, ku nga plagët e rënda nga goditja me makinë humbi jetën 62 vjeçarja Sabrije Gjyrevci, banorët e fshatit Miradi e Ulët protestuan me të drejtë duke e bllokuar rrugën për 30 minuta. Fushë Kosova është i vetmi qytet përmes së cilit kalon një rrugë magjistrale në të cilën zhvillohet shpejtësi e lartë dhe nuk ka një unazë të qytetit. Pasiguria e kësaj rruge afër fshatrave Miradi e Ulët dhe Vragoli, mungesa e nënkalimit apo mbikalimit dhe masave të tjera mbrojtëse është shqetësuese dhe sigurisht që nëse nuk intervenohet në të aksidentet do të përsëriten.  Qendra në Fushë Kosovë e Vetëvendosjs mbështet fuqishëm kërkesat e banorëve të fshatit Miradi e Ulët si dhe protestat e tyre dhe gjithashtu u  thirrjeve institucioneve gjegjëse që t’i përgjigjen kërkesave të qytetarëve ashtu siç e kanë  për detyrë dhe të intervenojnë me kohë para se të bëhemi dëshmitarë të ndonjë tragjedie, Lëvizja VETËVENDOSJE!, në Fushë Kosovë, u shpreh ngushëllime familjes Gjyrevci nga fshati Miradi e Ulët!

Kontrolloni gjithashtu

1 vit nga tërmeti prej 6,4 ballësh që e goditi Thumanë dhe mori jetën e 51 personave si dhe lëndime moren mbi 900

1 vit nga tërmeti prej 6,4 ballësh që e goditi Thumanë dhe mori jetën e 51 personave si dhe lëndime morën mbi 900 të tjerë

Mëngjesin e hershëm të 26 nëntorit të 2019-ës një tërmet prej 6,4 ballësh goditi fshatin ...