MIT KS
Fillimi / Lajmet / Albin Kurti, ka thënë se do ta pranojnë aktvendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me dekretin e kryetarit Thaçi
Albin Kurti: Nuk do ta bëjë pranim-dorëzimin sepse nuk mund ta pranojë Avdullah Hotin, atë e shkarkova

Albin Kurti, ka thënë se do ta pranojnë aktvendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me dekretin e kryetarit Thaçi

Kryeministri aktual, Albin Kurti, ka thënë se do ta pranojnë aktvendimin e Gjykatës Kushtetuese, në lidhje me dekretin e kryetarit Thaçi. “Do ta respektojmë aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, përderisa është interpretim i Kushtetutës, tha ai. Gjatë ditës së sotme ka pasur reagime nga partia e Kurtit pasi në media doli një lajm se Gjykata Kushtetuese pritet ta rrëzojë dekretin e Thaçit, por pritet ti japë 15 ditë afat partisë së parë që ta formojë Qeverinë. Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë se nëse kjo ndodhë, atëherë nuk bëhet fjalë për pavarësi të Kushtetueses, por për veprime në favor të interesave të Thaçit.

Kontrolloni gjithashtu

Sot u konstituua Kuvendi i ri i Maqedonisë së Veriut dhe u verifikuan deputetët e rinj në zgjedhjet e 15 korrikut

Sot u konstituua Kuvendi i ri i Maqedonisë së Veriut dhe u verifikuan deputetët e rinj në zgjedhjet e 15 korrikut

Sot  u konstituua Kuvendi i ri i Maqedonisë së Veriut, ku u verifikuan deputetët e ...