Alon Ben Meir

Alon Ben Meir: Albin Kurti duhet ta pranojë vendim e KQZ-së, në vend që të përpiqet ta bllokojë tërë sistemin

Eksperti i njohur amerikan, Alon Ben Meir, njohës i rrjedhave politike në Kosovë e më gjerë, ka mbështetur vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa,  i cili ia ka ndaluar Albin Kurtit dhe katër anëtarëve të tjerë të Vetëvendosjes, kandidimin në zgjedhjet e 14 shkurtit. Ai përmes një postimi  i ka bërë thirrje Albin Kurtit, ta respektojë vendimin e PZAP-së dhe të tërhiqet nga gara për deputet. Njohja e shtetit të së drejtës është shumë e rëndësishme për forcimin e demokracisë; Kurti duhet të jetë i mençur ta pranojë këtë vendim, të përpiqet të pastrojë të dhënat e tij,  në vend që të përpiqet të bllokojë të gjithë sistemin”, deklaroi Ben Meir. Eksperti amerikan theksoi se Kosova duhet të formojë qeverinë të re, pasi ka shumë punë për të bërë dhe nuk ka kohë për të humbur.

Kontrolloni gjithashtu

Josep Borrell, në seancën e KS të OKB-së ka folur edhe për propozimin franko-gjerman dhe për dialogun Kosovë-Serbi

Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova e Serbia të angazhohen në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja në mirëbesim dhe kompromis

Përfaqësuesi i Lartë evropian, Josep Borrell, ka kërkuar që Kosova dhe Serbia të angazhohen në …