valamobile
kek
akp deri me 5 maj
Airport Adem Jashari
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Ambasada e Amerikës në Kosovë konsideron se mohimi i mizorive të luftës në Kosovë ofendon kujtimet për viktimat
Ambasada e Amerikës në Prishtinë

Ambasada e Amerikës në Kosovë konsideron se mohimi i mizorive të luftës në Kosovë ofendon kujtimet për viktimat

Ambasada e Amerikës në Kosovë ka thënë se mohimi i mizorive të luftës në Kosovë ofendon kujtimet për viktimat dhe minon përparimin në ndërtimin e një shteti demokratik dhe shumetnik. Në një reagim, kjo ambasadë ka kërkuar nga udhëheqësit e Kosovës nga të gjitha bashkësitë që të përmbahen nga retorika të tilla. “Përkushtimi ndaj të së vërtetës për të kaluarën e luftës është jetësor për një të ardhme paqësore”, thuhet më tej në njoftim. Ky reagim i SHBA-së erdhi pak ditë pasi Ivan Todosijeviq u shkarkua nga pozita e ministrit në Qeverinë e Kosovës, pas deklaratave ku masakrën e Reçakut e quajti trillim. Pas shkarkimit po ashtu ka pasur iniciativë që të dënohet me ligj mohimi i këtyre krimeve.

Kontrolloni gjithashtu

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës mbahet Akademi në 30 vjetorin e Konferencës së parë të OMLK-LPK-së

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës u mbajt Akademi në 30-vjetorin e Konferencës së parë të OMLK-LPK-së

Shoqëria “Lëvizja” ka organizuar sot në Institutin Albanologjik të Prishtinës Akademi jubilare me rastin e ...