MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Ambasadori i Austrisë, Sattler, kërkon nga politikanët shqiptarë ta ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes
Zjarrëvënësit e opozitës kanë hedhur bomba molotov edhe në godinën e Kuvendit

Ambasadori i Austrisë, Sattler, kërkon nga politikanët shqiptarë ta ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes

Ambasadori i Austrisë në Tiranë, Johann Sattler deklaroi sot se “politikanët shqiptarë duhet të ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes, dhe duhet të dialogojë për të kapërcyer krizën”. Ai iu bashkua apelit të përfaqësuesve të tjerë ndërkombëtarë për politikën shqiptare, ndërsa theksoi se “përfaqësuesit ndërkombëtar janë këtu për të ndihmuar, por përgjegjësia është mbi aktorët politikë në vend”. “Qytetarët kanë gjithmonë të drejtë për të protestuar, dhuna është diçka që ne e dënojmë absolutisht. Ka ardhur koha që partitë t’i zgjasin dorën njëra-tjetrës, pas pesë protestave tani është koha për dialog politik. Këtë presin edhe shqiptarët, që të funksionojë dialogu”, tha ai. Sattler iu referua deklaratës të Kishës Katolike në Shqipëri dhe inkurajoi politikanët që ta shikojnë me detaje këtë deklaratë.  “Të ndalojnë retorikën e dhunës dhe urrejtjes, urrejtja sjell vetëm urrejtje. Retorika duhet të ndryshojë. Ashtu sikurse edhe përfaqësuesit ndërkombëtar janë këtu për të ndihmuar, por përgjegjësia është mbi aktorët politikë në vend”, deklaroi ai.

Kontrolloni gjithashtu

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Abmasadori Kosnett: Mesazhi im për Albin Kurtin dhe të tjerët është të luftohet korrupsioni në Kosovë

Ambasadori amerikan në Prishtinë, Philipp Kosnett, i ka komentuar zhvillimet e fundit politike dhe mundësinë ...