leoni

Andreas Michaelis, Staatssekretaer im Auswaertigen Amt, bei der Amtsuebergabe der Staatsminister und Staatssekretaere im Auswaertigen Amt. Berlin, 22.03.2018, Berlin Deutschland *** Andreas Michaelis Secretary of State at the Foreign Office at the official handover of the State Ministers and Secretaries of State at the Foreign Office Berlin 22 03 2018 Berlin Germany PUBLICATIONxINxGERxSUIxAUTxONLY Copyright: xThomasxKoehler/photothek.netx

Ambasadori i Gjermanisë, në Uashington, Andreas Mihaelis, konsideron se Kosova e Serbia janë një fuçi tjetër baruti në Evropë

Ambasadori i Gjermanisë në Uashington, Andreas Mihaelis, konsideron se Kosova dhe Serbia janë një fuçi tjetër  baruti  në Evropë, duke kërkuar që  të merret seriozisht rreziku nga Serbia. Berlini e Uashingtoni duhet të jenë në koordinim të ngushtë lidhur me tensionet në  mes të  Kosovës e Serbisë. Ambasadori gjerman ka thënë se ditëve dhe orëve të fundit ka pasur koordinim të ngushtë mes Gjermanisë dhe Amerikës. Ai ka shpërndarë një postim të Ministrisë së Punëve të Jashtme gjermane, ku thuhet se është e rëndësishme që Serbia pa vonesë t’i reduktojë trupat e saj afër kufirit me Kosovën. Duhet të shmanget përshkallëzim i mëtejshëm mes Kosovës dhe Serbisë. Është e rëndësishme që Serbia pa vonesë t’i reduktojë trupat e saj në kufirin me Kosovën. Së bashku, me partnerët tanë, jemi në kontakt të drejtpërdrejtë me palët e përfshira. Procesi politik duhet të vazhdojë urgjentisht”, thuhet në postimin e djeshëm të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë.

Kontrolloni gjithashtu

OVL-UÇK

Më 12 prill të vitit 1999 në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë rënë dëshmorët:

Më 12 prill të vitit  1999  në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës …