Yuri Kim:

Ambasadorja, Yuri Kim u takua sot me kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit e krimit, Arben Kraja

Ambasadorja amerikane, në Tiranë, Yuri Kim u takua sot me kreun e Prokurorisë së Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Arben Kraja. Kim përgëzoi prokurorët dhe hetuesit që kanë arritur shumë rezultate reale në emër të publikut shqiptar. “Rekordet në rritje të hetimeve, ndjekjeve penale, konfiskimeve të pasurive, tregojnë se askush nuk është mbi ligjin”, tha ajo. Amerika do të vazhdojë të mbështesë fuqishëm Reformën në Drejtësi, përfshirë punën e SPAK, për t’i dhënë fund pa ndëshkueshmërisë, që të mbajnë përgjegjësi zyrtarët e korruptuar dhe krimi i organizuar, për të forcuar sundimin e ligjit në Shqipëri. Kjo është e nevojshme për të përmbushur kërkesat e BE-së, gjithashtu për t’iu përgjigjur kërkesave të të gjithë njerëzve për drejtësi”, tha ambasadorja amerikane në Tiranë,  Yuri Kim. (ATSH)

Kontrolloni gjithashtu

Lumir Abdixhiku: Pas një viti me marrëveshjen e Qeverisë Kurti nuk do të flitet më për Asociacion, por për autonomi territoriale

Lumir Abdixhiku: Projekt-statuti i Asociacionit është një autonomi me rrugëtim potencial për federalizim

Kryetari  i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka folur lidhur me  çështjen e dialogut me Serbinë dhe …