Armata Çlirimtare Popullore e Kinës dërgon trupa për të marrë pjesë në stërvitjen ushtarake shumëkombëshe, në Rusi

Armata Çlirimtare Popullore e Kinës dërgon trupa për të marrë pjesë në stërvitjen ushtarake shumëkombëshe, në Rusi

Ushtria kineze do të dërgojë trupat e saj për të marrë pjesë në stërvitjen ushtarake shumëkombëshe në Rusi me qëllim “të thellimit të bashkëpunimit praktik dhe miqësor”, transmeton agjencia turke,  Anadolu. Trupat e Armatës Çlirimtare Popullore do të marrin pjesë në stërvitjen strategjike, Lindje 2022, ku do të bashkohen me kolegët nga Rusia, India, Bjellorusia, Taxhikistani dhe Mongolia. “Pjesëmarrja e ushtrisë kineze në stërvitje nuk ka lidhje me situatën aktuale ndërkombëtare dhe rajonale”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Mbrojtjes të Kinës. Stërvitja ushtarake, e cila është pjesë e planit vjetor të bashkëpunimit ushtarak Kinë-Rusi, do të mbahet nga 30 gushti deri më 5 shtator. Ministria shtoi se stërvitja ushtarake “ka për qëllim thellimin e bashkëpunimit praktik dhe miqësor me ushtritë e vendeve pjesëmarrëse, për të rritur nivelin e koordinimit strategjik dhe për forcimin e aftësive për të përballuar kërcënime të ndryshme të sigurisë”.

 

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Vetëvendosja ka garuar në zgjedhjet e fundit me platformën për punësim dhe drejtësi, jo për rritje pagash

Kryeministri, Albin Kurti, ka thënë sot para deputetëve, në Kuvend,   se pakoja për përballje me …