Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1161)

Ahmet Qeriqi

Ahmet Qeriqi: Po bëhen përpjekja për ta mjegulluar dhe për ta deformuar origjinën e Hasan Prishtinës

Më 13 gusht të vitit 1933 në Çimisqi të Vogaxhikut, përpara një bakallhaneje, në Selanik  u vra tradhtisht dhe pabesisht, atdhetari dhe politikani  më emblematik i kohës, Hasan Prishtina. Vrasësi ishte një vegël qorre e Ahmet Zogut, mbretit të vetëshpallur të Shqipërisë, i cili, patriotin Hasan Prishtina e kishte dënuar ...

Më shumë...

RKL: Salustro dhe qentë e tij

Lajmi se një qen i kryeprokurorit të EULEX-it, Maurizio Salustro ka sulmuar një vajzë tetë-vjeçare në parkun, “Tauk-Bahqe’ të Prishtinës u hesht nga EULEX-i, po ashtu edhe nga Policia e Kosovës, e cila i nënshtrohet EULEX-it sa herë që ky mision kërkon diçka të tillë. Po ashtu nuk u komentua ...

Më shumë...

Komisioni për emërtimin e rrugëve në Lypjan injoron kreun e luftës së NDSH-së

Publikimi i një lajmi lidhur me punën dhe aktivitetin e një komisioni për emërtimin e rrugëve në qytetin e Lypjanit dhe në disa fshatra të kësaj komune, ka nxitur  me të drejtë shqetësimin e disa familjeve të luftëtarëve dhe martirëve të Lëvizjes Nacional-demokratike Shqiptare, nëpër fshatrat e kësaj komune, meqë ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Tragjedia e Sirise dhe “lutjet” e Vatikanit

Siria vazhdon të mbetet lajm kryesor në pothuajse mbarë mediat botërore. Tashmë jo vetëm masakrat makabre, të pushtetit ndaj popullatës, por edhe mënyra dhe qasjet se si duhet trajtuar dhe zgjidhur ky problem po zënë ballinat e faqeve të para të gazetave gjithandej globit. Në tavolinë është edhe opsioni i ...

Më shumë...

Behxhet Sh.Shala: Të gjithë vrasësit e Arben Idrizit dhe Fatos Lubonjës

Kur dikush portretizohet si i fuqishëm, me ndikim, që nxisin vëmendjen e të tjerëve, qoftë nga mëria, lakmia apo dëshira e sinqertë për të qenë si ai apo si ata atëherë thuhet, në mënyrë figurative se: ”pas kalit të fortë ngrihet pluhuri i madh“. Ndërsa, për ata që lodhen e ...

Më shumë...

Pirro Prifti: Analisti jonormal, Lubonja fyen rëndë moralin e shqiptarëve dhe gjykatën ndërkombëtare

Skandali i rradhës i Lubonja ka të bëjë me akuzën ndaj Ramush Haradinajt si vrasës i serbëve (por dhe i shqiptarëve tradhtarë) i botuar në shkurt të 2013 (4 muaj përpara), e jep jehonën tani nëpërmjet Revistës SÜDOST EUROPA Mitteilungen` me artikullin e tij: `The Acquittal of Ramush Haradinaj and ...

Më shumë...

Faik Krasniqi: Antishqiptarizmi i Lubonjës!

Labi ka një shprehje, e cila thotë: ‘Rrëshqet guri nga mali, Rrëshqet edhe truri nga Insani… dhe në këtë rast;Të del Nami   Fatos Lubonja para ca kohësh në emisionin ”Opinion” patë thënë: S’ndjej asgjë për Himnin Kombëtar“.Nuk jam patriot, as nacionalist. Edhe kur dëgjoj Himnin, nuk ngrihem në këmbë ...

Më shumë...

Peticion kundër Konferencës së Londrës të vitit 1913, e cila lejoi copëtimin e Shqipërisë

Peticion, drejtuar ministrave të Jashtëm të Anglisë, Rusisë, Francës, Austrisë, Gjermanisë dhe Italisë, për anulimin e Konferencës së Londrës të vitit 1913, me ç’ tast u lejua copëtimi i trojeve të Shqipërisë nga shtetet fqinje   (Mynih, 19 korrik 2013) – Peticion për anullimin e Konferencës së Londrës 1913, Drejtuar ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Egjipti dhe masakrat në emër të demokracisë

Bota demokratike gjithmonë i është frikësuar kaosit dhe ka bërë të pamundurën për t’i shmangur çdo situate kaotike. Pothuajse gjithmonë kaosi është përfytyruar të ndodhë nga fanatikët, ekstremistet e fundamentalistët që shtypi botëror, ai perëndimor në veçanti, ka tentuar gjithmonë t’i identifikojë me muslimanët. Aktualisht e ashtu njohura si Lindje ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Fushata kundër UÇK-së mund të ketë sukses vetëm nëse ringjallet Milosheviqi dhe ripushtohet Kosova

(Urrejtja dhe shkrimet kundër luftës dhe komandantëve të UÇK-së nuk fillojnë me akuzat e treshes perverse: Luba-Beni-Buzha)   Fushata kundër UÇK-së ka nxjerrë në sipërfaqe shumë horrllëqe të ish dhe tani mercenarëve, të cilët asnjëherë nuk i kanë stopuar shpifjet e gënjeshtrat, për  qëllime që dihen. Prononcimi i parë publik ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Nuk ka imoralitet më të keq se sa të bësh një profesion që nuk e njeh

(Reagim ndaj shkrimit të Xhavit Halitit: “Logjika e Amnistisë”)   Menjëherë, porsa u rikthye Fatmir Limaj në burgim shtëpie dhe u harrua paksa zgjatja e masës së arrestit të ish komandantit të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së me disa ish drejtues të tjerë të lartë të saj, si dhe me ...

Më shumë...

RKL: Kush qëndron pas “Trojkes” bastarde: “Luba-Beni-Buzha dhe Company”?

Edhe 14 vjet pas luftës dhe fitores së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kundër fashizmit okupator serb dhe bashkëpunëtorëve të tyre shqipfolës, Kosova ka mbetur peng i politikave të gabuara të kreut qeveritar, i cili nuk është treguar në nivelin e duhur e të domosdoshëm të dijes politike, por as në ...

Më shumë...

Arben Veselaj: Jugonostalgjia, ose krimi i disa opinionistëve, analistëve dhe i kolumnistëve

Nuk kaluan as 24 orë që prej se u bë i ditur një shkrim i “analistit” Fatos Lubonja, i cili vargut të deklaratave dhe qëndrimeve të tij antishqiptare ia shtoi edhe një tjetër, s’u vonuan dhe arritën edhe reagimet para të “analistëve” të tjerë edhe në Kosovë. Se çka e ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Disa nga mbetjet mercenare të UDB-së në Lypjan kundër heronjëve të NDSH-së

(Në komunën e Lypjanit vazhdon përbuzja, poshtërimi dhe anashkalimi i  luftëtarëve të shquar të NDSH-së)   Është për keqardhje dhe kombëtarisht i dënueshëm trajtimi që  zyrtarët e komunës së Lypjanit po ju bëjnë disa personaliteteve me rendësi të përgjithsme kombëtare, që kanë dhënë kontribut të jashtëzakonshëm në luftën kundër pushtimit ...

Më shumë...

Konfiskimi i pronave të tundshme të shqiptarëve nga regjimi jugosllav, në pranverë të vitit 1945

Në mbledhjen e kryesisë së AVNOJ-it, të mbajtur më 21 nëntor të vitit 1944, në Beograd ishte marrë vendim për konfiskimin e pasurisë së tundshme dhe të patundshme të të gjithë personave që konsideroheshin armiq të Jugosllavisë komuniste. Vendimi kishte hyrë në fuqi më 6 shkurt të vitit 1945. (Postupak ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: BE-ja dhe Serbia kanë nënshtruar politikën e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje nuk e përballon e vetme

Zëdhënësi shpirtëror i kryekriminelit serb, Milosheviq, kryeministri aktual i Serbisë, Ivica Daçiq është bashkëbiseduesi dhe negociatori numër një i Serbisë, në bisedime me kryeministrin e Kosovës, Hashim Thaçi. Në bisedimet e deritanishme, në marrëveshjet e arritura mes Kosovës dhe Serbisë, jo të ndërmjetësuara, por të arbitruara nga komisarja e Lartë ...

Më shumë...