MIT KS
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1160)

Ahmet Qeriqi

Dilaver Goxhaj: Edhe ky makinacion i EULEX-it ka për të dështuar

(Reagim kundër arrestimit te Sylejman Selimit dhe disa drejtuesve të lartë të UÇK-së)                              Ygo: Besoni se të gjallët do t’i pranojnë makinacionet tuaja?                             Odereri: Bëjmë që t’i gëlltisin ngadalë.                             Ygo: Duke i gënjyer?                             Odereri: Herë-herë duke i gënjyer.                                                                 (Zhan-Pol Sartër, “Duart e ndyta”, v.3)     Gjithkush ...

Më shumë...

RKL: Masa e arrestit shtëpiak për shtatë eprorët e UÇK-së u ndërmor me qëllim për ta “blerë” qetësinë momentale

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar  masën e arrestit shtëpiak për 7 ish-eprorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës të  dyshuar për, sikur thuhet, krime lufte.  Ndërkohë që prokurori antishqiptar i EULEX-it, italiani Salustro, ka kërkuar paraburgim për shtatë të dyshuarit për gjoja  krime të luftës në rajonin e Drenicës. Ai ...

Më shumë...

RKL: EULEX-i vazhdon fushatën kundër luftës së UÇK-së dhe kundër pavarësisë së Kosovës

Fushata e EULEX-it kundër kreut të luftës së Kosovës hap kapitullin e radhës, në përpjekje për ta diskredituar luftën çlirimtare të popullit të Kosovës, me qëllim për ndihmuar Serbinë në përballjet e saj me krimet e kryera gjatë tërë një shekulli kundër të gjithë popujve të Ballkanit. Kjo ndihmë e ...

Më shumë...

Mr.sc. Ymret Reshiti: Ndikimi i mendimit politik dhe karakterit shumë dimensional të Ukshin Hotit në çështjen shqiptare

Mendimi politik i Ukshin Hoti paraqet mendimin më  të  guximshëm politik shqiptar në ish Jugosllavi që nga vitet 1945-1991, ngase u bë   intelektual dhe zyrtari i   parë i  ish krahinës së  Kosovës që   mori  mbi supe misionin  e shenjtë të  mbrojtjes dhe  legalizimit  të së drejtës së  Kosovës për republikë, ...

Më shumë...

Evropa njerkë nuk bëhet nënë

Tashmë nuk kanë fije dyshimi se bisedimet e fundit, bisedimet politike  mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel,  i ka organizuar dhe i ka trajtuar Bashkimi Evropian, me qëllim për ta ofruar Serbinë në radhët e veta mbi kurriz të lirisë dhe pavarësisë së Kosovës. Në këtë drejtim Brukseli ka arritur ...

Më shumë...

Monika Stafa: Analfabet me diplomë!

Një prej lajmeve më tronditëse për botën shqiptare gjatë muajit të fundmë ishte ai për rritjen absolute të analfabetizmit funksional. Sipas një njoftimi zyrtar të Bankës Botërore, në Shqipëri gati më shumë se gjysma e nën 15-vjeçarëve shqiptarë janë analfabetë funksionalë. Një shifër e tillë nuk është raportuar kurrë më ...

Më shumë...

A. Q. Serbia nuk e ka humbur Kosovën, por shqiptarët e kanë çliruar vendin e tyre nga pushtimi shekullor serb

Formulimet e paqëndrueshme gjuhësore të politikanëve tanë në të shumtën e rasteve janë pasojë e imitimit të formulimeve të gazetarëve gjysmakë dhe atyre që nuk e njohin sa duhet profesionin, gjuhën dhe aq më pak  trajtimin realist gjuhësor të proceseve politike gjithnjë në zhvillim. Kështu ndodh për shembull kur një ...

Më shumë...

Majlinda Sinani-Lulaj: Për një të ardhme ndryshe nga e djeshmja dhe e sotmja

Koha sprovon secilin, pra edhe politikanët. Atyre që tashmë janë bërë lecka në politikë u duhet treguar qoshen që u takon. Edhe ashtu llumi që kanë lënë prapa do goxha të tilla lecka që të pastrohet. Shqiptarëve u duhet një fillim i ri. Jo se kthehet mbrapa koha e humbur, ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Kalimet, dezertimet dhe bashkëdyzimet

Skena politike kosovare ka filluar të dinamizohet. Po dëgjojmë se filan politikani dhe fistek politikania e kanë ndërruar partinë. Disa po i kthehen grigjës së mëparshme, ndërsa të tjerët po ngrenë fole të reja. Ka paralajmërime bombastike si: nëndega e XV-të e aktivit të V-të të AKR-së iu bashkëngjit AAK-së ...

Më shumë...

RKL: “Partishmëria e së kaluarës” dhe njëanshmëria e sotme politike e ideologjike e RTK-së

Për njëherë pas luftës në Kosovë, në verë të vitit 1999, administrata e UNMIK-ut dhe OSBE-së morën në kontroll ish RTP-në e dikurshme, e cila prej vitit 1991 ishte kthyer në një  transmetues vasal të Radio-televizionit të Serbisë, me një program mercenar, që emetohej  herë pas herë edhe  në gjuhën ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Fiset politike dhe politika fisnore në nën qiellin shqiptar !

Shqipëria si “ Piemont “ i shqiptarizmës ka një duzinë të partive politike. Shumica deklarohen si të djathta, një numër i vogël si të majta dhe gjithashtu një numër edhe më i vogël deklarohen si puro kombëtare! Mirëpo, shumica e tyre origjinën apo ngjizjen embrionale politike e kanë Partinë e ...

Më shumë...

Marin Mema: Bëni kryeministrin, z. kryeministër!

Nuk është vërtet diçka e jashtëzakonshme, aq më tepër për ata që e njohin Kryeministrin shqiptar, i cili në të shpeshtë e përdor foltoren e mbledhjes së qeverisë apo të grupit parlamentar për të akuzuar kundërshtarë, rivalë apo qoftë edhe njerëz të thjeshtë që mendojnë ndryshe nga ai apo edhe ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Politika ka traditë në Kosovë sepse është biznesi më profitabil i mundshëm

Para luftës së dytë botërore ka pasur shumë pak politikanë në Kosovë. Ata, në të shumtën e rasteve politikën e kanë bërë me pushkë! Vendimet e tyre i kanë nënshkruar me gjak ndërsa si garant, në vend të pengut-hipotekës e kanë ofruar jetën e tyre. Shumica e atyre politikanëve në ...

Më shumë...

RKL: Ashton, gjatë vizitës në Kosovë, shpërfilli LDK-në, injoroi Vetëvendosjen dhe Këshillin e Familjeve të të zhdukurve

Vizita turravrap e komisares së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Keterin Ashton në vendin tonë do të ngelë gjatë në kujtesën e shqiptarëve të Kosovës  për demonstrimin nga ana e saj të mungesës së kulturës diplomatike, madje edhe për demonstrimin  e prepotencës, që mbase vjen edhe nga titulli ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Kontributi që kanë dhënë ish të burgosurit politikë në çlirimin e Kosovës dhe mungesa e trajtimit institucional

(Grupe atdhetarësh shqiptarë, gjatë gjykimeve në Kosovë, në vitin 1982)   1. Të burgosurit politikë, sintagmë me të cilën identifikohen veprimtarët e rezistencës aktive kombëtare në Kosovë e më gjerë, idealistët dhe luftëtarët për lirinë e Kosovës dhe bashkimin e trojeve etnike, janë kategori e veçantë sociale, e cila në ...

Më shumë...

RKL: Eshton vjen në Kosovë për t’ i bindur politikanët që t’i pranojnë kërkesat e Serbisë lidhur me veriun

Vizita e paralajmëruar e komisares së BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Ketrin Eshton, në Prishtinë, bëhet me qëllim për ta bindur kreun negocuiues të Kosovës, që të pranojë kushtet e Serbisë lidhur me autonominë e plotë të komunave të veriut, në mënyrë që të arrihet zgjidhja kyçe në ...

Më shumë...